Atak Helikopteri Özellikleri

T-129 Helikopterinin motorlarına kısacada olsa değinmek gerekirse.İtalyan A129 helikopterlerinde kullanılan orijinal motorlar Rolls-Royce firmasının GEM-2 motorudur. Bu motor, yaklaşık 150 kg ağırlığında, normal ISA şartlarındaki kalkışlarda maksimum 830shp güç üretebilen bir güç kaynağıdır. Normal uçuş şartlarında 750shp güç üretebilmektedir.T-129 helikopterinde kullanılacak LHTECH firmasının (Rolls-Royce ve Honeywell firmaları ortaklığı tarafından iptal edilen RAH-66 Comanche Helikopteri için geliştirilmiştir) CTS800-4A motorları ise yaklaşık 170kg ağırlığında, ISA şartlarında kalkış esnasında 1373 shp güç üretebilen bir motordur ve GEM-2 motorlarına göre yaklaşık %50 daha fazla güç üretmesine rağmen yakıt sarfiyatı daha düşüktür.
Özellikle TSK’nın yüksek irtifa ve sıcak hava koşullarındaki operasyonel ihtiyaçları düşünülerek bu motor seçilmiştir.CTS800, turboshaft motorları arasında en yüksek güç-ağırlık oranına sahip motordur.
Tasarım felsefesinde, uzun ömür (20 yıl ve/veya 6000 saat), bakım kolaylığı (sadece 6 adet alet ile sahrada bakım), modüler yapı sayesinde kolay parça değişimi, FADEC sistemi ile sorunsuz throttle (gaz kolu) kullanımı gibi özellikleri bulunmaktadır.
Halen CTS800-4 motorları Süper Lynx (Lynx HMA Mk. ve Future Lynx helikopterleri için seri üretimdedir. T-129 projesi kapsamında da 96 milyon $ABD 100+ yedek motor üretim sözleşmesi LHTECH firması ile imzalanmıştır.

T-129’un Elektronik Harp Sistemi

T-129 helikopterinin Elektronik Harp Sistemi (EHS) ise daha önce Aselsan ile SSM arasında imzalanan HEWS (Helicopter Electronic Warfare System) kontratı kapsamında sağlanacaktır. İngilizce HEWS kısaltmasının Türkçe açılımı, Helikopter Elektronik Savaş Sistemidir. HEWS entegreli bir T-129 helikopteri üzerinde RWR (radar ikaz sistemi), MWS (füze ikaz sistemi, Aselsan lisans üretimi MILDS sistemi kullanılacaktır), LWR (lazer ikaz sistemi), ALQ-144 IR jammer IR güdümlü füzelerin IR başlığını karıştırıcı sistemi) ve Mikes üretimi Özışık Chaff/Flare dispenser) şeklinde olacaktır. Görüldüğü gibi T-129 helikopteri EHS açısından günümüz taarruz helikopterlerinde olması gereken tüm kendini koruma sistemlerine sahip olacaktır. Bu sistemlerin dizayn, test ve seri üretimleri Aselsan-Mikes şirketleri sorumluluğundadır. Helikopter ayrıca dost ve düşmanı ayırt etmek için AN/APX-113 IFF sistemini kullanacaktır.
T-129 helikopterinin kokpitinden de bahsetmekte fayda vardır. Her kokpit içinde 2 adet 6×8 inch ebatında Aselsan üretimi MFD-268E çok maksatlı renkli ekranlar (ÇME) bulunacaktır. Bu ekranlar Rockwell Collins lisansı ile Aselsan tarafından Türkiye’de üretilmektedir. Bunlar, halen hem ABD ordusunun Blackhawk, hem de CH-47F helikopterlerinde kullanılan, gömülü grafik kartları ve PowerPC bilgisayarları ile ilave özellikler kazandırılabilecek modern ekranlardır. Helikopterin görev bilgisayarına seyrüsefer bilgilerini 2 adet Aselsan üretimi LN100G INS/GPS cihazı sağlayacaktır.
Bunların haricinde helikopterin Aselsan ve TÜBİTAK’ın ortak geliştireceği görev bilgisayarına uçuş öncesi ve esnasında bilgi girilmesi için CDU-900 ünitesi kullanılacaktır.Bu aviyonikler, helikopter ve pilotlar arasındaki arayüz olarak kullanılacaktır. CDU-900 aynı zamanda uçuş yönetim sistemi (UYS) görevi de görecektir. Uçuş planlaması sırasında seçilen ‘waypoints’ adlı uçuş noktalarının bu cihaza manuel olarak girilebileceği gibi, STM firması tarafında geliştirilecek ve görev bilgisayarına entegre edilecek uçuş planlama sistemi/görev destek sistemi hafıza kartı ile otomatik olarak da girilebilecek ve sayısal harita üzerinde gösterilebilecektir.
Yukarıdaki sistemlerin dışında helikopterin telsizleri Aselsan üretimi MXF-484 U/VHF telsizi ve uzun menzilli HF-SSB telsizi olacaktır. Gelecekte bu telsizler yine Aselsan üretimi yazılım tabanlı telsizlerle değişecektir.
Sistemler Aselsan sorumluluğunda helikoptere entegre edilecektir. Bu sistemler öncelikle laboratuvar ortamında gerçek uçuş yazılımı kullanılarak entegre edilecek ve her türlü testleri yapıldıktan sonra prototip helikopter üzerinde uçuş testlerine tabi tutulacaktır.

 Burda dikkatimi çeken nokta ve temennim comanchi motorunun tamamiyle know how yapılarak gelecekte  kendi ülkemizde üretilmesidir yeni dış dizaynlar üzerine bir cok calışmamız mevcut özellikle comanchi gibi hatta çok daha gelişmiş daha hızlı radar görunmezliği yüksek bir helikopterin neler yapabilceğini düşünmek içten bile deil

Incoming search terms:

Benzer Konular
  1. Güzel çalışma tebrikler… :cool:

Yorum Yap


Not - Bunları KullanabilirsinizHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.