Milli Füzelerimiz

Türk Hava Kuvvetleri’nin ihtiyaçları doğrultusunda, uçakların düşman hava savunma sistemlerinin etkili menziline girmeden, tanımlanan hedefi büyük bir doğrulukla vurması için üretildi.Halihazırda 3 farklı versiyon olarak geliştirilen füze sistemi, şu an için 180 kilometrenin üzerinde bir menzile sahip.

Milli Seyir füzesi SOM, ilk kez geçen yıl İzmir’de yapılan Türkiye Hava Gösterileri sırasında, Ceylan Filo’ya bağlı bir F-16 savaş uçağı üzerinde kamuoyuna tanıtılmıştı.

TÜBİTAK-SAGE’den Gökmen Mahmutyazıcıoğlu SOM füzesiyle ilgili şunları söyledi:

“Dünyada bunun benzeri füzeler var, Almanların Taurus füzesi var, Avrupa ortak yapımı Storm Shadow füzesi var, Amerikalıların Slam-Er denen füzeleri var yalnız bizim füzemiz onalara göre teknolojik olarak üst seviyede, onlarda bulunmayan birtakım özellikler de bizim füzemizde var”.6 yıldır bu alanda çalışmalarını sürdüren TÜBİTAK Savunma Sanayi Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü SAGE, şu anda füzenin menzilini 300 kilometreye çıkarmış durumda.

“Teknoloji olarak TOMAHAWK’la aynı, sadece menzil şu an için üzerinde çalıştığımız bu modelin menzili biraz daha kısa ama konsept olarak TOMAHAWK’la aynı aileye giriyor diyebilirim.Ancak füzenin menzili için beklenti büyük.

Başbakan Erdoğan da Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nda menzilin 2 bin 500 kilometreye çıkarılmasını istemişti.

SAGE, bu yıl içinde 500 kilometre testlerine başlayacak; menzil önce bin 500 kilometreye, 2014′te ise 2 bin 500 kilometreye çıkarılacak.

Füze, düşman radarları tarafından tespit edilmesini zorlaştıran bir gövde yapısına sahip.Kendisine tanımlanan yol noktalarını düşük irtifalarda izleyip, düşman hava savunma unsurlarından kaçarak hedefine ilerleyebiliyor.

Füzeye Aletsel Navigasyon ve Küresel Konumlama sistemine ek olarak, Yeryüzü Referanslı Navigasyon Sistemi de eklendi.Böylece Küresel Konumlama Sisteminin kesilmesi veya karıştırılması durumunda bile füze, bilgisayarına önceden yüklenen yeryüzü şekillerini izleyip rota düzeltmesi yapabiliyor ve hedefe yüksek hassasiyetle yaklaşıyor.

CİRİT FÜZESİ

- ATAK helikopterlerinin havadan yer hedeflerine karşı kullandığı 2.75 yarı aktif lazer güdümlü füzesi CİRİT, hafif zırhlı hedeflere karşı yüksek doğrulukta çalışıyor.CİRİT, dumanı azaltılmış yakıtlı ve duyarsız mühimmat özelliğine sahip roketmotoru ile üç etkiye aynı anda sahip çok amaçlı harp başlığı ve elektromekanik kontrol tahrik sistemlerine sahip bulunuyor.MIL-STD 810 F ve MIL-STD 464 A ile uyumlu, tasarımı Roketsan tarafından gerçekleştirilen MIL-STD-1760 arayüze haiz farklı entegrasyon modellerine uygun CİRİT podlarından ateşleniyor.

M ve LAU lançerlerden atılabilen füze, tasarımı Roketsan tarafından gerçekleştirilen MIL-STD-1760 arayüze haiz akıllı poddan da ateşlenebiliyor.

Aktif lazer güdümlü CİRİT, Türk taarruz helikopterleri T129’ların en etkili silahı olacak. “CİRİT”in Türkiye’deki füze teknolojisi geliştirilmesi için de önemli bir aşama olduğu kaydediliyor.

UMTAS FÜZESİ

UZUN MENZİLLİ TANKSAVAR FÜZESİ (UMTAS)

Atak Helikopterlerinin gelecekteki en önemli taarruz silahı olacak tanksavar ihtiyacı,  ROKETSAN tarafından UMTAS ile karşılanacaktır.  2011 yılında geliştirme döneminin tamamlanması hedeflenen projede ROKETSAN’ın anayükleniciliğinde Türkiye’nin önde gelen savunma sanayi kuruluşları da görev almaktadır.

ATAK helikopterlerinin havadan yere zırhlı hedeflere karşı kullanacağı modern tanksavar silah sistemi UMTAS, görüntüleyici kızıkötesi arayıcı başlığı ile helikopter-tank savaşında uzun menzil olarak tanımlanan 8 km’ye kadar etkindir.

Kara platformlarından kullanım için uyarlanması da mümkün olan UMTAS;

  • Atış öncesi ve sonrası hedefe kilitlenme
  • Gece/gündüz, kötü hava koşullarında kullanım
  • Tandem harpbaşlığı, Reaktif zırh etkinliği
  • Sıvı yakıt yangını ve kurşun çarpmasına duyarsızlık
  • Veri bağı ile kullanıcıya arayıcı görüntüsü ve kullanıcıdan komut iletişimi özelliklerine sahiptir. 

SİSTEM ÖZELLİKLERİ

Çap  160 mm
Ağırlık  Füze <37.5 kg; 4 Füze + Lançer <210kg
Uzunluk <1750mm
Menzil  500 – 8000 m
Harpbaşlığı  Reaktif Zırh Korumalı Tanklara Karşı Etkin Duyarsız Tandem HB
Güdüm Güdüm prensibi:Hedef seçimi öncesinde Ataletsel arasafha güdümVeri bağı üzerinden taarruz bölgesi görüntüsünün kullanıcıya iletilmesiHedefin kullanıcı tarafından seçimiKilitlenilen hedefe otonom güdümKilitlenme sonrasında hedef değişikliği ya da vuruş noktası güncellemesi mümkündür
Platformlar  ATAK ve MIL-STD-1760 uyumlu tüm modern taarruz helikopterleri

Geliştirme dönemi çalışmaları kapsamında uçuş testlerine başlanmıştır.

OMTAS FÜZESİ

ORTA MENZİLLİ TAN SAVAR FÜZESİ(OMTAS)

Kara Kuvvetleri unsurlarının,  Zırhlı ve Mekanize düşman birimlerini durdurmak/etkisiz hale getirmek amacıyla kullanacağı Orta Menzilli Tanksavar Silah Sistemi ROKETSAN tarafından tasarlanmaktadır. OMTAS,  üç ayak sehpa veya kara aracı üzerinden atılabilecek şekilde geliştirilmekte olup, üstten yada doğrudan vuruş modları ile at-unut yada at-güncelle atış modları, atış öncesi kullanıcı tarafından fırlatma sistemi üzerinden seçilebilecektir.OMTAS füzesi, kapalı alandan kullanıcıya zarar vermeden atılabilecektir.

UMTAS füzesi ile aile bütünlüğüne / teknolojik ortaklığa sahip OMTAS füzesi, soğutmasız görüntüleyici  kızılötesi arayıcı başlığı ile gece/gündüz ve kötü hava koşullarında kullanım imkanı sağlayacak olup, çift yönlü RF veri bağı sayesinde kullanıcıya hedef/vuruş noktası güncelleme imkanı verecektir. Vuruş olasılığını arttırmak amacıyla, atış sonrası hedefe kilitlenilebilen At-Güncelle atış modunda, MEMS Ataletsel Ölçüm Birimi’nin yer aldığı  ataletsel ara safha güdüm uygulanacaktır.

SİSTEM ÖZELLİKLERİ
Çap 160 mm
Menzil 200 m – 4000 m
Harpbaşlığı Tandem – Reaktif Zırh Etkili
Güdüm Resimli Kızılötesi Arayıcı Başlık
Platformlar Kara Araçları, Üç-Ayak

Gelişim aşamasındaki füze sistemlerimizin yakın zamanda 2012 nin ilk yarısında ordumuz ile kontratlarının yapılarak seri üretime gecmesi beklenmekte maliyet olarak tamamen yerli imkanlarla yapıldıgından dolayıda diğer füzelere oranlı bir hayli fiyat avantajımız var şimdiden farklı ülkelerden sipariş almış bulunan roketsan ordumuza seri üretime başladığında füzelerimiz gercek saha deneyimleri giderek artıcak ve aynı ölçüde güvenililirlikleride

Incoming search terms:

Benzer Konular

Yorum Yap


Not - Bunları KullanabilirsinizHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.