Atak helikopteri son durum

Savunma Sanayi Müsteşarı Bayar, proje kapsamında 2018′e kadar 51 helikopterin daha yapılacağını açıkladı.

Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, Türk ve İtalyan firmalarının ortak üretimi olan ATAK (T129) taarruz helikopterinin ilk teslimatının bu yılın nisan ayında gerçekleşeceğini söyledi. İtalya ile Türkiye arasındaki savunma sanayi günleri organizasyonu için Roma’ya giden Savunma Sanayi Müsteşarı Bayar, ATAK helikopterinde gelinen aşamayı değerlendirdi. “Türkiye ile İtalya arasında daha büyük resme baktığımızda, özellikle son 10 yılda başlayan önemli projelerimiz var. Bu fırsatla onu da gözden geçirdik İtalyan Savunma Bakanlığındaki muhataplarımızla” diyen Bayar, İtalya’ya yaptıkları bu ziyarette ATAK’ın da gündemde olduğunu söyledi.

Bayar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) taarruz helikopteri açığını gidermek amacıyla Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş (TUSAŞ/TAI) ile İtalyan Agusta Westland firmasıyla ortaklaşa üretilmekte olan ATAK (T129) helikopterinin projesinde iki şekilde teslimat olacağını, bunlardan ilkinin bu yılın nisan ayında gerçekleşeceğini ifade etti.

İLK TESLİMAT NİSANDA

Bayar, “Türkiye’de taarruz helikopteri üretimi yapıyoruz. Bir İtalyan platformunun üzerinde, Türk sistemlerini, silahlarını kullanarak, ATAK helikopterini yapıyoruz. Bu sene onun ilk teslimatını kısmetse yapacağız. Şu anda hem uçuş hem atış testleri yapılıyor” diyen Bayar, bu testlerin hem Türkiye’de hem İtalya’da devam ettiğini belirterek, “TAI’de ikinci prototipin imalatı yapıldı. Hedefimiz nisan ayı içerisinde ilk teslimatı yapmak” diye konuştu.

ATAK helikopteri projesinde yer alan iki parti teslimatının ilkinde 9 helikopterin bu seneden itibaren envantere alınmaya başlayacağını dile getiren Bayar, “Bunların teslimatı, önümüzdeki yıl ortasına kadar devam edecek. Bu yıl içinde 4 tanesi, geri kalanları da önümüzdeki sene. Ondan sonra da asıl 51 helikopterlik program başlayacak. O da 2013 ortasında başlayarak, 5 sene de o devam edecek. Bu yıl önemli bir yıl bizim için. İlk teslimatı yapacağız. İlk helikopterleri alacağız” dedi.

2013 model tam teçhizatlı

Müsteşar Bayar, bu yıl Nisan’da başlaması öngörülen teslimatta birtakım teçhizatların azaltıldığını bildirerek, “Yani, ilk aşamada ihtiyaç olmayacak; örneğin bugün bir anti-tank silahına ihtiyacımız yok. Temmuz 2013′den itibaren o da olacak. Veya bugün bir hava-hava füzesine de ihtiyacımız yok. Ama roketleri, mermi atabilen helikopterlerin teslimatına başlıyoruz. Dolayısıyla bu 9 tane helikopter, daha erken teslim edilenler, biraz daha indirgenmiş konfigürasyonda bir helikopter. Temmuz 2013′den sonra da tam konfigürasyonda devam edeceğiz” diye konuştu. Bu helikopterlerin TSK’nın işine yarayacağını dile getiren Bayar, “Bu önemli bir kabiliyet olacak. Teknolojik olarak bugün dünyanın en iyi helikopterlerinden biri” dedi.

“ATAK” ihalelerdeki yerini almaya başladı

Taarruz helikopterinin tek üretim hattını Türkiye’de kurduklarını aktaran Murad Bayar, ATAK’a başka ülkelerden sipariş gelmesi durumunda Türkiye’den teslim edileceğini söyledi.Bayar, şu andaki somut olan tek şeyin, ATAK’ın Güney Kore’de açılan bir ihaleye katılan 4 tekliften biri olduğuna dikkati çekerek, “İkisi Amerikan firması, biri eurocopter Avrupa’dan bir de TAI’yi davet etti. TAI, Augusta ile işbirliği içerisinde teklifini verdi. Dolayısıyla bugün ATAK helikopteri ihaleye katılan 4 helikopterden biri. O yarışmada, sergileyeceği performansa göre, rekabet içerisinde kendi performansını gösterecek… ATAK helikopteri, İtalya ile kurduğumuz önemli bir işbirliği alanı oldu” diye konuştu

<iframe width=”640″ height=”360″ src=”http://www.youtube.com/embed/aYA2Qk380R0?feature=player_detailpage” frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe>

Incoming search terms:

Benzer Konular
  1. şefik ERGÜN

    Bu gibi güzel haberlere o kadar hasret kaldık ki anlatamam size. Bir TÜRK olarak göğsüm gururla doldu.sizlere ne kadar övgü dolu sözler söylesem az gelir.Yaradan yüce Türk Ulusunun yardımcısı olsun sevgi ve saygılarımla.

  2. evet bu gibi güzel haberlere hasret kaldık maalesef bundan rahatsız olan mihraklar bizleri engellemek için her türlü oyundan geri kalmıyorlar ama onlara rağmen bunlarda başarılı olacağız ve onlara güleceğiz :lol: :lol:

Yorum Yap


Not - Bunları KullanabilirsinizHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.